Loading..

img

KAMUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ

İşletmecinin İsmi:Yılport Solventaş Teknik Depolama Anonim Şirketi

İşletmecinin Tam Adresi: Dilovası Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım Tuna Caddesi No 7, 41455, Dilovası/ Kocaeli.

Yılport Solventaş Teknik Depolama Anonim Şirketi 1967 yılında kurulmuş, sıvı ve kuru kimyasal maddeleri elleçleme ve depolama amacıyla 1970 yılında faaliyete geçmiştir.

Terminal; A tipi Genel Gümrük Antreposu olma özelliğine sahip olup, 235 ve 270 m uzunluğunda 2 adet iskelesi ve Toplamda 333634,546 m3 hacimde 217 adet muhtelif ebat ve donanımda tank ile hizmet vermektedir.

Tesisimiz Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine tabi olup, depoladığımız kimyasallar içerisinden, Yönetmelik Ek1 Bölüm1 ve 2 de belirtilen zararlılık kategorisine sahip 35 adet kimyasal için; yönetmeliğin 7. Maddesinde belirtilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı BEKRA Bildirim Sistemi üzerinden bildirim yapılmıştır. Bildirim sonucunda üst seviyeli olarak belirlenen tesisimiz için, aynı yönetmeliğin Madde 11’i kapsamında Güvenlik Raporu hazırlanmıştır.

Tesisimizde Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında; insan sağlığına ve çevreye potansiyel etkilerin değerlendirildiği senaryolar oluşturmuştur. Senaryo edilen tüm büyük kazalar için her türlü önleyici ve sınırlandırıcı güvenlik tedbirleri alınmıştır. Bu tedbirler kapsamında, büyük kazaların kontrolüne ilişkin Proseslerin Tasarımı, Temel Proses Kontrol Sistemleri, Proses Alarmları, Güvenlik Enstrumanlı Sistemler (SIS), Fiziksel Korumalar (tank havuzu, relief ekipmanlar), Yangın Söndürme ve Gaz Algılama sistemleri kullanılmıştır.

Tesisimiz büyük bir kaza olması durumunda kullanılmak üzere Dahili Acil Durum Planını hazırlamış ve belirli periyotlarda tatbikatlarını yapmaktadır.

Kuruluşta oluşturulan senaryo içeriğinde görev almaları öngörülmesi halinde; Acil servis hizmetlerinden itfaiye ve ambulans hizmetlerini veren kurumlar tatbikatlara dahil edilerek; tatbikatlar sonucunda acil servis hizmeti veren kurumların tesisi tanıması sağlanmaktadır.

Yılport Solventaş Teknik Depolama A.Ş. güvenlik kavramının geliştirilmesi ve sürdürülebilmesi için; kuruluş içi birimler ve kuruluş dışındaki komşu kuruluşlar, acil hizmet birimleri, İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri, Dilovası Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Çevre İl Müdürlüğü gibi bilim, sanayi ve idari mercilerle dilekçe veya mail yoluyla bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

Ayrıca Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında kuruluşta senaryo edilen her kimyasal için hazırlanan Tehlikeli Madde Müdahale Kartları, büyük kaza olması ihtimaline karşı acil servis hizmetlerine tavsiye niteliğinde olarak, il afet ve acil durum müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü, bağlı olunan belediye ve/veya itfaiye teşkilatına gönderilecek ve güncelliğini sağlayacaktır.

expand_less